Рақамли сакраш: Ўзбекистон GovTech indeksiда 71 поғона юқорилаб, дунёнинг ТОП–10 давлати қаторидан жой олди — Рақамли техноло
Жаҳон банки томонидан эълон қилиб бориладиган Давлатларнинг технологик етуклик индекси (https://www.worldbank.org/content/programs/govtech/en/gtmi-2025-update.html) (GovTech Maturity Index, GTMI) 2025 натижаларига кўра, Ўзбекистон 9-ўринни эгаллади.
2020 йилга нисбатан мамлакатимиз 71 поғонага юқорилаб, индекс қийматини 0,617 дан 0,958 га етказди. Натижада Ўзбекистон А гуруҳи — “GovTech'нинг юқори даражадаги етуклиги” (Extensive GovTech Maturity) тоифасида ўз ўрнини мустаҳкамлади.
Индекс давлат бошқарувида рақамли трансформация даражасини тўртта йўналиш бўйича баҳолайди: асосий давлат тизимлари, онлайн давлат хизматларини кўрсатиш, фуқароларнинг рақамли иштироки ҳамда GovTech ривожланишини қўллаб-қувватловчи омиллар.